Неділя, 18.02.2018, 09:15
Головна | Реєстрація | Вхід Вітаю Вас Гість | RSS
Категорії розділу
Взаємодія відділення НСПП [66]
Колективні трудові спори [41]
Страйки та акції соціального протесту [9]
Запобігання виникненню КТС (К) [4]
Аналітична інформація [77]
Пошук
Календар
«  Серпень 2014  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Архів записів
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Пошук
Головна » 2014 » Серпень » 13 » Досвід роботи відділення щодо визначення конфліктогенності підприємств і вжиття заходів щодо стабілізації стану соціально-трудових відносин
17:28
Досвід роботи відділення щодо визначення конфліктогенності підприємств і вжиття заходів щодо стабілізації стану соціально-трудових відносин

Т.Фокіна, завідувач сектора аналітично-інформаційної роботи та прогнозування відділення НСПП в Рівненській області

Надійний і ефективний контроль за виявленням, врегулюванням і розв’язанням різних конфліктних ситуацій, що виникають у трудових колективах підприємств, установ, організацій області, зумовлює створення бази даних підприємств, що визначаються підвищеним рівнем конфліктогенності (далі – База даних).

Відділення НСПП в Рівненській області (далі – Відділення) у процесі створення даної Бази даних керується таким визначенням: конфліктогенним може бути підприємство, установа, організація, де існують або ймовірно виникнуть чинники дестабілізації стану соціально-трудових відносин з питань, визначених пунктами а), б), в), г) статті 2 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)».

Передумовою щодо визначення рівня конфліктогенності  підприємства є проведення моніторингу стану соціально-трудових відносин безпосередньо в трудових  колективах, який дозволяє спрогнозувати можливість виникнення в ближній перспективі або виявити наявні чинники дестабілізації стану соціально-трудових відносин. При цьому Відділення керується Примірним переліком питань щодо здійснення моніторингу підприємств, установ, організацій, де ускладнення стану соціально-трудових відносин може призвести до виникнення колективних трудових спорів (конфліктів), затвердженого наказом Національної служби посередництва і примирення від 31.12.2009 р. №90. Зазвичай моніторинг проводиться фахівцями Відділення, із залученням працівників позаштатних інституцій Служби: завідувачів інформаційно-консультаційних центрів НСПП, трудових арбітрів, незалежних посередників.

Моніторинг стану соціально-трудових відносин проводиться передусім на тих підприємствах, в установах, організаціях, де, за отриманою оперативною інформацією Відділення, можливе його ускладнення. Такою інформацією є дані Департаменту соціального захисту населення Рівненської облдержадміністрації, Головного управління Міндоходів у Рівненській області, Головного управління статистики у Рівненській області – щодо заборгованості із виплати заробітної плати найманим працівникам; Територіальної державної інспекції з питань праці, Держгірпромнагляду у Рівненській області і ін. структур – щодо порушення прав працівників у сфері трудових відносин, охорони та безпеки праці тощо.

Налагодження та поглиблення взаємодії з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, профспілками та їх об’єднаннями, роботодавцями та їх об’єднаннями сприяють отриманню необхідної інформації щодо стану соціально-трудових відносин,  прогнозування можливого їх загострення, виникнення конфліктних ситуацій. Значну роль у даному напрямку діяльності відіграє взаємодія у рамках укладених угод із Управлінням внутрішньої політики та зв’язків із громадськістю УМСВ України в Рівненській області, Рівненським обласним центром зайнятості населення. Також ретельний моніторинг матеріалів, розміщених у засобах масової інформації та мережі Інтернет, дозволяє виявити підприємства, що вирізняються підвищеним рівнем конфліктності.

У забезпеченні оперативного інформування про погіршення стану соціально-трудових відносин, прогнозуванні конфліктних ситуацій суттєву допомогу надають трудові арбітри, незалежні посередники, завідуючі інформаційно-консультаційних центрів НСПП, члени консультаційно-експертної ради з питань сприяння поліпшенню трудових відносин та запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) при відділенні НСПП в Рівненській області, до складу якої увійшли представники державних органів, об’єднань та організацій профспілок і роботодавців.

Участь працівників відділення НСПП та працівників позаштатних інституцій у засіданнях тимчасових комісій з питань забезпечення своєчасності і повноти сплати податків та погашення заборгованості із заробітної плати, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат дає можливість оперативно відстежити найбільш проблемні питання соціально-трудових відносин в трудових колективах області.

В 2013 році в базі даних підприємств, що визначались підвищеним рівнем конфліктності, перебувало 66 підприємств.

Станом на 01.08.2014 року до Бази даних відділення 2014 року включено 26 підприємств, на яких стан соціально-трудових відносин потребує уваги, у зв’язку із його напруженням. У розрізі видів економічної діяльності в Базі даних найбільше перебуває підприємств, що відносяться до сільського господарства, лісового господарства, рибного господарства – 7; допоміжної діяльності у сфері транспорту – 4; оптової та роздрібної торгівлі – 3; професійної, наукової та технічної діяльності – 3.

Включення до бази даних підприємств, що визначаються підвищеним рівнем конфліктогенності, передбачає взяття на облік роботи Відділення із запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) та вжиття з боку Відділення комплексу заходів, які мають на меті упередити розростання конфліктної ситуації та сприяти стабілізації стану соціально-трудових відносин в трудових колективах. Передусім, це проведення узгоджувальних зустрічей із представниками сторін соціально-трудових відносин, під час яких працівниками Відділення надаються роз’яснення та рекомендації щодо порядку захисту колективних інтересів відповідно до Закону України „Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)», шляхів вирішення конфліктної ситуації та усунення чинників дестабілізації стану соціально-трудових відносин. У подальшому Відділення підтримує постійний зв’язок із представниками сторін соціально-трудових відносин шляхом проведення, у разі необхідності, додаткових узгоджувальних зустрічей, листування, співбесід у телефонному режимі тощо.

З метою сприяння поліпшенню стану соціально-трудових відносин, запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів), своєчасного усунення причин виникнення акцій соціального протесту в трудових колективах актуальними залишаються такі заходи: активна інформаційна діяльність, інформування відповідних органів місцевого самоврядування, органів місцевої виконавчої влади про причини виникнення конфліктів, тісна співпраця із профспілками та їх об’єднаннями, роботодавцями та їх об’єднаннями по усуненню чинників дестабілізації стану соціально-трудових відносин, звернення у разі необхідності до вищестоящих органів у рамках здійснення запобігання таких заходів, їх урегулювання із конкретними пропозиціями щодо нормалізації ситуації в трудових колективах різних галузей, тощо.

Необхідно зазначити, що в 2013 році із 36 підприємств, установ, організацій області, де були передумови для виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) і які були включені  до бази даних підприємств, що визначались підвищеним рівнем конфліктогенності, на 21 (58,3%) вдалось усунути чинники дестабілізації стану соціально-трудових відносин. Робота у цьому напрямку продовжилась у 2014 році, в результаті якої стабілізовано стан соціально-трудових відносин ще у 11-ти трудових колективах.

При цьому у 2013 році на 12 підприємствах тривалість заходів Відділення із запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) не перевищила 3-х місяців, на 5 підприємствах – 6-ти місяців; у 2014 році  на 3-ох підприємствах чинники дестабілізації усунуто упродовж трьох місяців.

Найбільш застосованою формою посередницьких дій відділення НСПП в ході урегулювання конфліктогенних ситуацій, запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) було сприяння в налагодженні конструктивного діалогу між сторонами соціально-трудових відносин, залучення до участі у цій роботи широкого кола представників соціального діалогу, органів державної влади та місцевого самоврядування. Адже у більшості випадків вирішення існуючих проблем підприємств та, в кінцевому рахунку, стабілізація стану соціально-трудових відносин, значною мірою перебуває у їх компетенції.

Зокрема, у листопаді 2013 року завдяки заходам, що проводились місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, адміністрацією підприємства за участю відділення НСПП, врегульований випадок дестабілізації стану СТВ на обласному комунальному  підприємстві «Міжнародний аеропорт Рівне» села Велика Омеляна Рівненського району. Внаслідок незадовільного фінансово-економічного стану підприємства виплата заробітної плати найманим працівникам проводилась із значними затримками. Враховуючи важливе економічне та стратегічне значення даного підприємства, яке перебувало на обліку Відділення з листопада 2012 року, до здійснення заходів по стабілізації стану СТВ постійно долучались місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування. Значну допомогу у покращенні фінансового стану у 2013 році надала Рівненська обласна рада, яка прийняла рішення про виділення необхідних коштів  підприємству. Тому, завдяки спільній роботи всіх зацікавлених органів, питання щодо своєчасної виплати заробітної плати працівникам врегульоване.

Також завдяки проведеним заходам, за сприянням відділення НСПП у взаємодії із місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, адміністрацією підприємства було забезпечено своєчасну виплату поточної заробітної плати 480 найманим працівникам комунального підприємства «Рівнеелектроавтотранс» Рівненської міської ради міста Рівного, яке перебувало на обліку роботи Відділення із запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) із травня 2013 року до червня 2014 року.

В січні 2013 року за сприяння відділення НСПП в Рівненській області усунуті чинники дестабілізації стану соціально-трудових відносин у приватному акціонерному товаристві «Рокитнівський скляний завод» селища Рокитного, які малі місце з приводу невиконання законодавства про працю в частині несвоєчасної виплати заробітної плати найманим працівникам (взято на облік у жовні 2012 року). За результатами оперативної роботи відділення НСПП, у взаємодії із об’єднанням організацій роботодавців Рівненської області, товариству повернуто податок на додану вартість, що забезпечило своєчасну виплату заробітної плати найманим працівникам. Відтак, стан соціально-трудових відносин у трудовому колективі підприємства було стабілізовано.

Практика роботи Відділення свідчить, що реалізація заходів Відділення щодо нормалізації стану соціально-трудових відносин на доконфліктній стадії в умовах досить складної динаміки економічних, фінансових, соціальних факторів сприяє узгодженню соціально-економічних інтересів найманих працівників і роботодавців підприємств установ, організацій,  уникаючи виникнення конфліктних ситуацій. При цьому, Відділення пріоритетним напрямком роботи вважає оперативне усунення протиріч між сторонами соціально-трудових відносин, адже простіше і дешевше попередити колективний трудовий спір (конфлікт), ніж розглядати його наслідки.

Категорія: Аналітична інформація | Переглядів: 205 | Додав: nspp
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
© Відділення Національної служби посередництва і примирення в Рівненській області, Передрук матеріалів за умови посилання на nspp-rivne.ucoz.ua © 2018