Неділя, 18.11.2018, 20:05
Головна | Реєстрація | Вхід Вітаю Вас Гість | RSS
Категорії розділу
Взаємодія відділення НСПП [66]
Колективні трудові спори [41]
Страйки та акції соціального протесту [9]
Запобігання виникненню КТС (К) [4]
Аналітична інформація [77]
Пошук
Календар
«  Січень 2014  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Архів записів
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Пошук
Головна » 2014 » Січень » 22 » Позаштатний потенціал Національної служби посередництва і примирення
15:31
Позаштатний потенціал Національної служби посередництва і примирення

Микола Красько, начальник відділення Національної служби посередництва і примирення в Рівненській області
 
З часу свого функціонування відділення Національної служби посередництва і примирення в Рівненській області в процесі виконання поставлених функцій та завдань основні свої зусилля направляло на забезпечення стабілізації стану соціально-трудових відносин в колективах підприємств, установ, організацій, сприяння вирішенню та запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів).
Під час виконання відділенням цієї роботи немаловажливим був і внесок позаштатних інституцій Національної служби посередництва і примирення - трудових арбітрів, незалежних посередників, інформаційно-консультаційних центрів. Вони продовжують залишатись дієвою ланкою у здійсненні роботи із сприяння вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), проведенні моніторингу стану соціально-трудових відносин, підвищенні рівня правових знань сторін соціального діалогу, популяризації діяльності Національної служби посередництва і примирення, тощо.
На даний час в Рівненській області налічується 17 трудових арбітрів, 5 незалежних посередників та 19 інформаційно-консультаційних центрів Національної служби посередництва і примирення, що діють в районних центрах та містах обласного значення. При підборі кандидатур арбітрів, посередників та завідувачів ІКЦ НСПП, відділення НСПП в Рівненській області враховує принципи професійної компетентності, досвіду, фаховості у питаннях розуміння змін та тенденцій соціально-трудових відносин, вирішення проблемних питань, що виникають в трудових колективах. Слід відмітити, що на даний час в Рівненській області представництво позаштатних інституцій НСПП є майже у всіх сферах економічної діяльності.
На протязі останнього десятиліття особливістю Рівненської області є відносно низький рівень конфліктності та протестних настроїв найманих працівників. Відповідно в області спостерігається незначна кількість виникнення колективних трудових спорів. Тому, відділенням НСПП в Рівненській області значну увагу приділяється питанням запобігання виникненню колектив трудових спорів (конфліктів). Під час здійснення цієї роботи відділенням НСПП в Рівненській області широко використовується потенціал арбітрів, посередників, інформаційно-консультаційних центрів, які долучаються в якості експертів та радників. Так, під час спільних вивчень у 2013 році зафіксовано дестабілізацію стану соціально-трудових відносин у таких трудових колективах, як ПрАТ «Агрофірма «Зоря ім. Плютинського», КП «Рівнеелектроавтотранс», тощо. Подальші заходи, що проводились в рамках заходів із запобігання виникненню колективних трудових спорів, не дали конфліктам змоги розростись.
Вагомою залишається участь позаштатних інституцій у роботі із сприяння вирішенню колективних трудових спорів. У 2013 році, при здійсненні відділенням НСПП в Рівненській області роботи із сприяння вирішенню колективних трудових спорів у ВАТ «Берестовецький спецкар´єр» інформаційно-консультаційний центр НСПП в Костопільському районі та незалежний посередник НСПП взяли участь у всіх проведених примирних процедурах, зокрема у засіданнях примирної комісії, узгоджувальних зустрічах. За результатами цієї роботи одну із двох висунутих вимог найманих працівників вирішено та знято з реєстрації НСПП.
Представники позаштатних інституцій надають суттєву допомогу у питаннях підвищення рівня правової культури серед громадськості та проводять роботу, спрямовану на забезпечення соціальної стабільності та порозуміння між сторонами соціально-трудових відносин в трудових колективах області. Крім того, у реалізації завдань і функцій Національної служби посередництва і примирення трудові арбітри, незалежні посередники, завідуючі інформаційно-консультаційними центрами надають допомогу відділенню НСПП з питань забезпечення оперативного інформування, прогнозування колективних трудових спорів та конфліктних ситуацій. Зокрема, про підготовці прогнозу розвитку соціально-трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів) відділенням НСПП в Рівненській області аналізуються та використовуються надані зазначеними інституціями прогнозні матеріали, які дозволяють провести оцінку достовірності попереднього прогнозу та прогнозувати зміни у соціально-трудових відносинах на ближню перспективу. Так, відділенням НСПП в Рівненській області спільно із представниками позаштатних інституцій під час проведення аналізу ступеня підтвердження прогнозу можливих змін соціально-трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів у другому півріччі 2013 року встановлено, що достовірність прогнозу склала 80%. На ближню перспективу, за результатами оцінки різних факторів, що впливають на соціально-трудові відносини, спрогнозовано можливість погіршення соціально-трудових відносин на 4 підприємствах області, в колективах автоперевізників і на територіальному рівні у місті Рівному. Прогнозні висновки відділення НСПП в Рівненській області надаються місцевим органам виконавчої влади, Федерації професійних спілок Рівненській області для їх врахування та прийняття відповідних заходів.
Відділення НСПП в Рівненській області при роботі із позаштатними інституціями з метою підвищення правової обізнаності все більшу увагу приділяє організації та проведенню різноманітних нарад, семінарів, круглих столів та робочих зустрічей. У ході таких заходів обговорюються питання вивчення реального стану та динаміки соціально-трудових відносин у колективах, відбувається обмін практичним досвідом роботи, ознайомлення з новими законодавчими та нормативно-правовими актами, що стосуються компетенції НСПП. Також на нарадах обговорюються і психологічні аспекти роботи в трудовому колективі, такі як уміння спілкуватися зі сторонами конфлікту, розуміння психології соціальних партнерів, вміння побудувати тактику проведення переговорів під час вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), тощо.
Позаштатні інституції НСПП також постійно беруть участь і в засіданнях консультаційно-експертної ради при відділенні НСПП в Рівненській області, що складається із представників місцевих органів виконавчої влади, Федерації профспілок Рівненської області, об’єднання організацій роботодавців Рівненської області створена. Серед постійних членів консультаційно-експертної ради є і представники позаштатних інстутицій, зокрема, заступником голови ради є трудовий арбітр НСПП Сірук М.Д., який обіймає посаду заступника голови Федерації професійних спілок Рівненської області. Під час проведення засідань ради трудові арбітри та незалежні посередники висловлюють свої пропозиції та побажання по удосконаленню роботи у напрямках вирішення колективних трудових спорів (конфліктів), запобігання їх виникненню. Загалом з часу свого утворення (грудень 2012 року) проведено 5 засідань консультаційно-експертної ради. Під час засідань ради було розглянуто найбільш болючі питання, що потребували відповідного реагування, зокрема, щодо стабілізації стану соціально-трудових відносин у ВАТ «Рівненський завод тракторних агрегатів», вирішення колективного трудового спору у ЗАТ «Рівненський ливарний завод». В результаті спільних обговорень, готувались та направлялись у належні органи звернення для відповідного реагування. За сприянням консультаційно-експертної ради повністю стабілізовано передконфліктний стан соціально-трудових відносин у ВАТ «Рокитнівський скляний завод», де найманим працівникам забезпечено своєчасну виплату заробітної плати.
Суттєвим моментом у підвищенні фахового рівня арбітрів та посередників є те, що їх підготовка та підвищення кваліфікації відбувається на базі Інституту підвищення кваліфікації керівних кадрів Національної академії державного управління при Президентові України (м.Київ). Особливістю підвищення кваліфікації представників позаштатних інституцій НСПП у цьому навчальному закладі є вдале поєднання класичних та нових форм навчання. Слухачам пропонуються академічні лекції з актуальних питань, пов’язаних з професійною діяльністю арбітрів та посередників та тематичні зустрічі із представниками центральних та місцевих органів виконавчої влади, тощо.
Останнім часом позаштатні інституції НСПП все більше схиляються до того, що пріоритетом подальшої діяльності є формування ефективного механізму вирішення трудових спорів на основі європейських стандартів та найкращого досвіду Швеції, Росії, Білорусі. Найбільш плідним у питаннях удосконалення порядку вирішення трудових спорів зарекомендувало себе співробітництво Національної служби посередництва Швеції та Національної служби посередництва і примирення України.
Трудові арбітри, незалежні посередники, завідувачі інформаційно-консультаційних центрів є тим потенціалом Національної служби посередництва і примирення, що з кожним роком підвищує в суспільстві імідж Служби.
Категорія: Аналітична інформація | Переглядів: 233 | Додав: nspp
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
© Відділення Національної служби посередництва і примирення в Рівненській області, Передрук матеріалів за умови посилання на nspp-rivne.ucoz.ua © 2018