Неділя, 18.11.2018, 20:21
Головна | Реєстрація | Вхід Вітаю Вас Гість | RSS
Категорії розділу
Взаємодія відділення НСПП [66]
Колективні трудові спори [41]
Страйки та акції соціального протесту [9]
Запобігання виникненню КТС (К) [4]
Аналітична інформація [77]
Пошук
Календар
«  Червень 2013  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Архів записів
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Пошук
Головна » 2013 » Червень » 6 » Робота із запобігання виникненню колективних трудових спорів дозволяє вирішувати проблемні питання на доконфліктній стадії
20:33
Робота із запобігання виникненню колективних трудових спорів дозволяє вирішувати проблемні питання на доконфліктній стадії
На підприємствах, в установах, організаціях Рівненської області вподовж останніх років спостерігається порівняно невисокий рівень конфліктності. Про це свідчить незначна кількість колективних трудових спорів та  протестних акцій і страйків, що безпосередньо пов’язані зі станом соціально-трудових відносин. Так, упродовж 2013 року Відділення сприяє вирішенню 2 колективних трудових спорів, що виникли у минулому році. Завдяки превентивним заходам у поточному році жоден випадок дестабілізації  стану соціально-трудових відносин не став предметом колективного трудового спору. Також у поточному році не зафіксовано проведення  акцій соціального протесту, що безпосередньо пов’язані зі станом соціально-трудових відносин. Відтак, стан соціально-трудових відносин у Рівненській області у 2013 році можна оцінити як  стабільний та прогнозований.
Соціальна стабільність в регіоні забезпечується взаємопов’язаною дією комплексу факторів.
У першу чергу, сприяє поліпшенню взаємовідносин в трудових колективах підприємств, установ, організацій області  нарощування обсягів виробництва  у багатьох галузях промисловості, стабілізація роботи  більшості промислових підприємств області, динаміка позитивного зростання в аграрному секторі, де відбувається збільшення виробництва валової продукції, зростання  фактичних доходів населення, вагоме скорочення заборгованості із виплати заробітної плати. Підтвердженням цього є статистичні дані Головного управління статистики в Рівненській області. Вагому роль відіграє активна соціальна політика Рівненської обласної державної адміністрації, обласної ради, місцевих органів виконавчої влади і органів місцевого самоврядування, Федерації профспілок області, галузевих об’єднань профспілок, організацій роботодавців області.
Другою групою не менше важливих факторів, що забезпечують невисокий рівень конфліктності на теренах області, є сукупність наступних чинників: менталітет представників окремих сфер професійної діяльності, що утримує їх від вступу у масштабне протистояння;  латентний (прихований) характер конфліктних ситуацій; відсутність у ряді трудових колективів досвіду по захисту своїх колективних інтересів; пасивність окремих профспілок та їх лідерів тощо.
Проте, найголовнішою причиною низької динаміки виникнення КТС на підприємствах, в установах, організаціях області є реалізація заходів відділення НСПП, у взаємодії із місцевими органами виконавчої влади, передусім Рівненською обласною державною адміністрацією, органами місцевого самоврядування, щодо нормалізації стану соціально-трудових відносин на доконфліктній стадії.  Насамперед, такими заходами є: роз’яснення сторонам соціально-трудових відносин норм чинного законодавства, підтримання постійного зв’язку із представниками сторін, надання сторонам рекомендацій щодо шляхів вирішення конфліктних ситуацій, інформування відповідних органів місцевого самоврядування, органів місцевої виконавчої влади про причини виникнення конфліктів, тісна співпраця із профспілками та їх об’єднаннями, роботодавцями та їх об’єднаннями по вирішенню розбіжностей, звернення у разі необхідності до вищестоящих органів у рамках здійснення заходів запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) із конкретними пропозиціями щодо врегулювання ситуації в трудових колективах різних галузей тощо.
Співпраця із зазначеними інституціями, спрямована на вирішення існуючих конфліктних ситуацій та попередження виникнення нових, забезпечує проведення плідного соціального діалогу, пошук взаємоприйнятних рішень, розв’язання протиріч у правовий спосіб, уникаючи стихійних  страйків, сприяє розв’язанню спірних питань на доконфліктній стадії.
Так, упродовж січня-травня 2013 року вказана робота проводиться на 21 підприємстві, в установах, організаціях. В результаті проведеної роботи попереджено  виникнення 8 колективних трудових спорів.
З метою вдосконалення системи та реалізації заходів щодо сприяння поліпшенню трудових відносин та запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) в області на постійній основі діє консультаційно-експертна рада при відділенні Національної служби посередництва і примирення, до складу якої входять представники Федерації професійних спілок Рівненської області, об’єднання організацій роботодавців Рівненської області.
На розгляд консультаційно-експертної ради виносяться проблемні питання підприємств, де існує вірогідність виникнення колективних трудових спорів. Так, зокрема, в поточному році розглянуто стан соціально-трудових відносин на ОКП «Міжнародний аеропорт Рівне», у ВАТ «Рівненський завод тракторних агрегатів», ПАТ «Завод «Технопривод» тощо.
Прикладом конструктивної взаємодії відділення НСПП в Рівненській області із учасниками  консультаційно-експертної ради може слугувати робота у поточному році по стабілізації стану соціально-трудових відносин у колективі приватного акціонерного товариства «Рокитнівський скляний завод» селища Рокитного. Причиною перебування на обліку підприємства стала наявність чинника дестабілізації, а саме несвоєчасної виплати заробітної плати найманим працівникам. Під час здійснення роботи із запобігання виникненню колективного трудового спору було встановлено, що причиною затримки із виплати зарплатні став незадовільний фінансово-економічний стан ПрАТ „Рокитнівський скляний завод”, викликаний неповерненням податку на додану вартість (ПДВ).  З метою усунення чинника дестабілізації та нормалізації стану соціально-трудових відносин відділення НСПП забезпечило постійний зв’язок із представниками сторін підприємства та розробило відповідні рекомендації. Також до вирішення питань було залучено об’єднання організацій роботодавців області, яке відіграло значну роль у сприянні поверненню ПДВ для підприємства. Як результат, питання повернення ПДВ  було вирішено, що сприяло погашенню заборгованості із заробітної плати працівникам та забезпечило в подальшому своєчасну її виплату. Відтак на даний час підприємство працює стабільно, уникаючи виникнення конфліктних ситуацій в трудовому колективі.
Запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) й надалі залишатиметься пріоритетним завданням відділення НСПП в Рівненській області, виконання якого потребує об’єднання зусиль усіх причетних структур області.
Категорія: Аналітична інформація | Переглядів: 272 | Додав: nspp
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
© Відділення Національної служби посередництва і примирення в Рівненській області, Передрук матеріалів за умови посилання на nspp-rivne.ucoz.ua © 2018