Неділя, 18.11.2018, 20:22
Головна | Реєстрація | Вхід Вітаю Вас Гість | RSS
Категорії розділу
Взаємодія відділення НСПП [66]
Колективні трудові спори [41]
Страйки та акції соціального протесту [9]
Запобігання виникненню КТС (К) [4]
Аналітична інформація [77]
Пошук
Календар
«  Січень 2015  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Архів записів
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Пошук
Головна » 2015 » Січень » 30 » Стабільні соціально-трудові відносини – необхідність сьогодення
10:54
Стабільні соціально-трудові відносини – необхідність сьогодення

Красько Микола Вікторович, начальник відділення Національної служби посередництва і примирення в Рівненській області

На протязі шістнадцяти років Національна служба посередництва і примирення та її відділення в областях наполегливо виконують завдання з метою забезпечення стабільності соціально-трудових відносин в трудових колективах, вирішення колективних трудових спорів (конфліктів) чи їх запобігання, здійснення оцінки відповідності критеріям репрезентативності сторін профспілок та роботодавців на відповідних рівнях.

В умовах погіршення соціально-економічної ситуації в країні та зростання рівня конфліктності все частіше наймані працівники вдаються до вирішення спірних питань з роботодавцем шляхом вступу з ним у колективний трудовий спір. Як показує аналіз, переважною причиною виникнення спорів є існування заборгованості із виплати заробітної плати. Значно зменшилось за останні роки кількість спорів, де  працівниками висувались вимоги щодо забезпечення безпечних умов праці, надання миючих та дезінфікуючих засобів, тощо.

Упродовж 2014 року відділенням НСПП в Рівненській області здійснювались заходи по сприянню вирішенню 7 колективних трудових спорів, де питанням, що збурило найманих працівників, була заборгованість із заробітної плати. Лише завдяки реєстрації колективних трудових спорів та проведенню відповідних примирних процедур, у шести спорах вдалось повністю задовольнити вимоги найманих працівників та зняти соціальну напругу в колективі.

        Так, при сприянні Відділення вирішено колективний трудовий спір у ВАТ «Берестовецький спецкар´єр» села Берестовець Костопільського району. Під час роботи по врегулюванню спору на підприємстві було утворено примирну комісію, в яку делегували, окрім сторін спору, представників Костопільської районної державної адміністрації, обласної організації профспілки працівників автотранспорту та шляхового господарства, тощо. Результатом роботи примирної комісії стало прийняття сторонами колективного трудового спору рішення про задоволення вимог найманих працівників та вирішення колективного трудового спору, яке було закріплено підписаною угодою.

Ще одним позитивним прикладом результатів примирно-переговорних процедур між конфліктуючими сторонами є робота по вирішенню колективного трудового спору на КП «Рівнеелектроавтотранс». В ході примирних процедур, за результатами проведення ряду узгоджувальних зустрічей, підприємством здійснені відповідні заходи, що сприяло налагодженню конструктивного діалогу, активізації дій адміністрації підприємства та дозволило урегулювати спірні питання і ліквідувати борги перед працівниками.

Завдяки досягнутому компромісу між представницьким органом найманих працівників та роботодавцем, у 2014 році оперативно вирішені питання, пов’язані із погашенням заборгованості із виплати заробітної плати в 4 структурних підрозділах ПАТ «Рівненська фабрика нетканих матеріалів».  Колективні трудові спори були зняті з реєстрації як вирішені.

На початок 2015 року в області залишається один невирішений колективний трудовий спір на ДП «Рівненський автомобільний ремонтний завод». Вказане підприємство підпорядковане ДК «Укроборонпром», який входить до сферу впливу Міністерства оборони України. Заборгованість із виплати заробітної плати працівникам вказаного заводу залишається значною і  становить понад 3 млн.грн. На підприємстві проведено низку примирних процедур, до яких залучались представники Рівненської обласної державної адміністрації, Рівненської міської ради та галузевої профспілки. Нажаль питання щодо ліквідації заборгованості із заробітної плати не вирішене через незадовільний фінансовий стан підприємства.

Значна увага Служби приділяється роботі із запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів), оскільки попередження конфлікту заощаджує моральні, фізичні та економічні витрати, які несуть сторони при його розв’язанні. У 2014 році вказані заходи по стабілізації стану соціально-трудових відносин відділенням НСПП здійснювались на 43 підприємствах, в установах, організаціях області. Середньооблікова чисельність штатних працівників цих підприємств становила 5981 осіб.

Під час здійснення роботи по сприянню вирішенню колективних трудових спорів та запобіганню їх виникненню значну допомогу надають позаштатні інституції Служби -  трудові арбітри, незалежні посередники, інформаційно-консультаційні центри Національної служби посередництва і примирення. Зокрема, 18 арбітрів та 5 посередників є фахівцями майже всіх видів економічної діяльності області та сповідують принципи професійної компетентності, досвіду, фаховості у питаннях розуміння змін та тенденцій соціально-трудових відносин, вирішення проблемних питань, що виникають в трудових колективах. Свій фаховий рівень арбітри та посередники систематично підвищують в Академії державного управління при Президентові України (м.Київ).

Крім того, у всіх районах та містах обласного значення при райдержадміністраціях та міськвиконкомах утворені інформаційно-консультаційні центри Національної служби посередництва і примирення, які надають консультації та роз’яснення найманим працівникам та роботодавцям стосовно законодавства про працю, вирішення колективних трудових спорів (конфліктів). Представники сторін соціально-трудових відносин, а саме найманих працівників чи роботодавців можуть безоплатно звертатись до вказаних Центрів за консультаціями, роз’ясненнями з питань розв’язання конфліктів на підприємствах.

Через зростання рівня напруження стану соціально-трудових відносин в трудових колективах підприємств, установ, організацій області виникають непоодинокі випадки проведення акцій соціального протесту чи страйків.

Статтею 44 Конституції України закріплено право осіб, які працюють, на страйк для захисту своїх економічних і соціальних інтересів. При проведенні страйку наймані працівники подекуди довільно трактують цю норму Конституції та не завжди дотримуються встановленого порядку.

Зокрема, частиною другою цієї статті зазначено, що порядок здійснення права на страйк встановлюється законом з урахуванням необхідності забезпечення безпеки, охорони здоров’я, прав і свобод інших людей. Таким законом на даний час є Закон України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)». Частиною другою ст. 17 зазначеного Закону передбачено, що страйк застосовується як крайній засіб (коли всі інші можливості вичерпано) вирішення колективного трудового спору (конфлікту) у зв’язку з відмовою роботодавця задовольнити вимоги найманих працівників, профспілки, об’єднання профспілок чи уповноваженого нею (ними) органу.

Як показує досвід роботи Відділення, порушення цих вимог закону  призводить до значних матеріальних втрат підприємств. В разі визнання судом страйку незаконним збитки можуть бути відшкодовані за рахунок найманих працівників, винних у його проведенні. При цьому стан соціально-трудових відносин не лише не поліпшується, а й має тенденцію до погіршення.

Так, у вересні 2013 року найманими працівниками дочірнього підприємства «Смигаторф» державного підприємства «Рівнеторф» смт Смига Дубенського району проведена акція протесту із припиненням роботи упродовж 9-ти днів, яку вони кваліфікували як страйк.  Зазначена акція протесту спричинила соціальне напруження в регіоні. На акції протесту працівники виступили проти діючого керівництва ДП «Рівнеторф» та вимагали призначити на посаду директора ДП «Смигаторф»  керівника, який їх влаштовував. Відділенням своєчасно була проведена роз’яснювальна робота на зазначеному підприємстві щодо необхідності дотримання положень чинного законодавства в частині проведення страйку. Робота даного підприємства була відновлена 20 вересня 2013 року, після проведення зборів трудового колективу за участю представників влади, правоохоронних органів та відділення.

Внаслідок проведення цієї акції протесту підприємству були нанесені значні фінансові збитки. Тому за позовом адміністрації ДП «Рівнеторф» Дубенським міськрайонним судом було прийняте рішення, згідно якого  страйк, проведений найманими працівниками в період з 11 по 19 вересня 2013 року, визнаний незаконним. Отже, і найманим працівникам і роботодавцям у разі проведення страйків необхідно дотримуватись вимог чинного законодавства.

Значне місце у роботі Відділення займає забезпечення здійсненню соціального діалогу в області, а саме роз’яснення положень Закону України «Про соціальний діалог в Україні», проведення оцінки відповідності критеріям репрезентативності та підтвердження репрезентативності суб’єктів сторін профспілок та об’єднань роботодавців. На даний час, за результатами проведеної оцінки  12 суб’єктів сторін профспілок і роботодавців отримали Свідоцтва про відповідність критеріям репрезентативності. 

В своїй роботі Відділення тісно співпрацює з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, територіальними органами,  профспілками, роботодавцями та їх об’єднаннями. Так, Відділення плідно взаємодіє із Рівненською обласною державною адміністрацією, Департаментом соціального захисту Рівненської ОДА, головним управлінням Державної фіскальної служби у Рівненській області, головним управлінням юстиції в Рівненській області, Територіальної державною інспекцією з питань праці у Рівненській області, головним управлінням статистики в Рівненській області та іншими державними установами. Напрямками співпраці є організація і проведення нарад, семінарів, комісій, на яких обговорюються різні питання та вносяться пропозиції по поліпшенню стану соціально-трудових відносин. Зокрема, керівний склад на постійній основі бере участь в засіданнях обласної тимчасової комісії з питань погашення заборгованості із виплати заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат. Робота зазначеної комісії сприяє зменшенню в області загальної суми боргу із виплати заробітної плати з метою повної її ліквідації.

Крім того високого рівня набула взаємодія соціальних партнерів в рамках роботи спільної консультаційно-експертної ради, при відділенні НСПП в Рівненській області, яка відіграла значну роль в питаннях поліпшення соціально-трудових відносин та запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів). Членами Ради є представники відділення НСПП в Рівненській області, Федерації профспілок області та Об’єднання організацій роботодавців Рівненській області. На засіданнях Ради розглядаються найбільш проблемні питання, практикуються спільні вивчення стану соціально-трудових відносин в колективах підприємств, установ, організацій області, а також делегуються представники у примирні органи для роботи по сприянню вирішення колективних трудових спорів, тощо.

З метою моделювання стану соціально-трудових відносин на протязі року, здійснення упереджувальних заходів по недопущенню розростання соціальної напруги Відділенням готуються прогнози змін соціально-трудових відносин, виникнення колективних трудових спорів (конфліктів). Прогнозні оцінки дають підстави стверджувати про загострення фінансово-економічної кризи, що в свою чергу негативно позначиться на сфері зайнятості, податкових, пенсійних платежах, надходженнях до бюджету, а відтак і на виплаті зарплатні, інших соціально значущих аспектах. Тому сторонам соціально-трудових відносин необхідно спрямовувати зусилля на досягнення розумного компромісу та прийняття рішень, які дозволять уникати загострення конфлікту в колективі.

В свою чергу Відділення і надалі проводить свою роботу на основі взаємодії і співпраці з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, профспілками та роботодавцями в питаннях поліпшення соціально-трудових відносин.

Категорія: Аналітична інформація | Переглядів: 306 | Додав: nspp
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
© Відділення Національної служби посередництва і примирення в Рівненській області, Передрук матеріалів за умови посилання на nspp-rivne.ucoz.ua © 2018