Неділя, 18.11.2018, 20:41
Головна | Реєстрація | Вхід Вітаю Вас Гість | RSS
Категорії розділу
Взаємодія відділення НСПП [66]
Колективні трудові спори [41]
Страйки та акції соціального протесту [9]
Запобігання виникненню КТС (К) [4]
Аналітична інформація [77]
Пошук
Календар
«  Березень 2013  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Архів записів
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Пошук
Головна » 2013 » Березень » 27 » Вдосконалення взаємодії відділення НСПП в Рівненській області з соціальними партнерами
15:00
Вдосконалення взаємодії відділення НСПП в Рівненській області з соціальними партнерами


Вашій увазі представлено статтю начальника відділення НСПП в Рівненській області Краська Миколи Вікторовича, надруковану в Бюлетені Національної служби посередництва і примирення № 1-2 2013 року
 
Відповідно до положень Закону України "Про порядок вирішення колективних трудових спорів” та згідно Положення про Національну службу посередництва і примирення, затвердженого Указом Президента України від 17 листопада 1998 року №1258/98 з наступними змінами і доповненнями, одними з основних завдань Національної служби посередництва і примирення є здійснення заходів із запобігання виникненню колективних трудових спорів, сприяння взаємодії сторін соціально-трудових відносин у процесі врегулювання колективних трудових спорів (конфліктів), забезпечення здійснення соціального діалогу, вироблення узгоджених пропозицій щодо розвитку соціально-економічних та трудових відносин в Україні.
В процесі виконання вказаних завдань упродовж понад 14-ти річної діяльності НСПП відділення НСПП в Рівненській області активно взаємодіє зі сторонами соціально-трудових відносин. На Рівненщині склалися стабільні взаємовідносини з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, об’єднаннями та організаціями профспілок і роботодавців. Відразу після утворення відділенням НСПП в Рівненській області були укладені безстрокові угоди про взаємодію з Федерацією профспілок Рівненської області та об’єднанням організацій роботодавців Рівненської області, які по мірі необхідності переукладалися.
Плідні результати такої взаємодії є однією з причин порівняно низького рівня конфліктності та соціальної стабільності на території Рівненської області. Підтверджуючим прикладом є те, що упродовж тривалого часу на території області виникає незначна кількість колективних трудових спорів (1-3 спори щорічно). Проте, головним фактором зниження рівня конфліктності є попереджувальні заходи, а саме запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів). Саме цим питанням у своїй роботі відділення НСПП в Рівненській області надає особливу увагу.
Результати роботи відділення НСПП в Рівненській області за 2012 рік свідчать про наступне. Упродовж року відділенням НСПП в Рівненській області з метою запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) та стабілізації стану соціально-трудових відносин здійснювались заходи щодо усунення загострення стану соціально-трудових відносин на 39 підприємствах у 39 випадках ускладнення стану соціально-трудових відносин, з яких 27 взято на облік у 2012 році. За підсумками року при сприянні відділення НСПП врегульовано 25 випадків дестабілізації стану соціально-трудових відносин.
Найбільш поширеними причинами ускладнення відносин між роботодавцями та найманими працівниками залишаються ті, що виникли у зв’язку з невиконанням роботодавцями законодавства про працю в частині порушення термінів виплати заробітної плати – 18 чинників. Інші 7 чинників стосувалися питань: встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту, укладення та виконання колективного договору.
З метою урегулювання випадків дестабілізації стану соціально-трудових відносин в трудових колективах підприємств, установ, організацій, що перебували на обліку роботи відділення, упродовж 2012 року працівниками відділення НСПП проведено 76 запобіжних примирних процедур у формі узгоджувальних зустрічей. При цьому відділенням використовувались різноманітні методи роботи, у тому числі залучення до вирішення питань об’єднань роботодавців.
Так, працівниками відділення НСПП в Рівненській області в ході моніторингу стану соціально-трудових відносин зафіксовано соціальну напругу у колективі приватного акціонерного товариства «Рокитнівський скляний завод» селища Рокитного. Підставою взяття на облік стала наявність на підприємстві чинника дестабілізації – несвоєчасної виплати заробітної плати найманим працівникам підприємства. Аналіз засвідчив, що причиною затримки із виплати зарплатні став незадовільний фінансово-економічний стан ПрАТ „Рокитнівський скляний завод”, викликаний неповерненням ПДВ. З метою усунення чинника дестабілізації та нормалізації стану соціально-трудових відносин відділення НСПП забезпечило зв’язок із представниками сторін підприємства, отримало необхідний інформаційний матеріал, розробило відповідні рекомендації. З метою усунення чинників дестабілізації до вирішення питань було залучене об’єднання організацій роботодавців області, яке відіграло значну роль у сприянні поверненню ПДВ для підприємства. Як результат, питання повернення основної маси ПДВ на кінець поточного року в основному вирішені, що вплинуло на погашення заборгованої заробітної плати працівникам.
Заборгованість по заробітній платі працівникам залишалася упродовж багатьох років головним чинником дестабілізації стану соціально-трудових відносин. Слід зазначити, що ліквідація заборгованості по заробітній платі працівникам не є сталим фактором поліпшення соціально-трудових відносин, а в першу чергу задоволенням порушених прав громадян України, визначених статтею 43 Конституції України. Вказане питання має бути найближчим часом вирішене.
Як показує практика роботи відділення НСПП вказаний чинник в Рівненській області поступово зменшується і на перший план висуваються такі чинники дестабілізації стану соціально-трудових відносин як підвищення рівня заробітної плати, дотримання вимог законодавства про працю, охорону праці, укладення колективних договорів та їх виконання.
З метою пошуку оптимальних форм та методів роботи відділення НСПП постійно проводить наради-зустрічі за участю трудових арбітрів, незалежних посередників, завідувачів інформаційно-консультаційних центрів, представників профспілок і роботодавців. У ході таких нарад обговорюються питання вивчення реального стану та динаміки соціально-трудових відносин у колективах, відбувається обмін досвідом роботи щодо практики попередження та порядку вирішення колективних трудових спорів, ознайомлення з новими законодавчими та нормативно-правовими актами що стосуються компетенції НСПП.
На сьогодні вказана робота потребує додаткових заходів. З точки зору відділення НСПП, Федерації профспілок області та об’єднання організацій роботодавців області виникла нагальна потреба подальшого удосконалення системи партнерських взаємовідносин з метою сприяння поліпшенню соціально-трудових відносин та запобігання виникненню колективних трудових спорів.
За результатом проведення ряду нарад проведених відділенням НСПП з головами об’єднань профспілок та роботодавців було прийняте рішення щодо утворення спільної консультаційно-експертної ради, яка буде опрацьовувати стратегію та розробляти конкретні заходи по запобіганню виникненню колективних трудових спорів, тощо.
Враховуючи вказане відділенням НСПП в Рівненській області розроблене Положення про спільну консультаційно-експертну раду з питань сприяння поліпшенню трудових відносин та запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів) (далі - Консультаційно-експертну раду), яке схвалене на першому засіданні ради і затверджене наказом відділення НСПП від 17 грудня 2012 року.
Згідно Положення Консультаційно-експертна рада утворена з метою створення системи заходів та реалізації заходів щодо сприяння поліпшенню трудових відносин та запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів), інформаційного забезпечення системи сприяння поліпшенню трудових відносин та запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів), підготовки пропозицій для вдосконалення нормативно-правових актів Національної служби посередництва і примирення з питань сприяння поліпшенню трудових відносин та запобігання виникненню колективних трудових спорів (конфліктів).
Спільна консультаційно-експертна рада є постійно діючим дорадчим органом при відділенні Національної служби посередництва і примирення і у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, нормативно-правовими актами Президента України та Кабінету Міністрів України, нормативними актами Національної служби посередництва і примирення, а також затвердженим Положенням. До складу Консультаційно-експертної ради входять представники відділення НСПП в Рівненській області, (за їх згодою) представники державних органів, об’єднань та організацій професійних спілок і роботодавців (по чотири представники з кожної сторони). Головою ради обрано начальника відділення НСПП в Рівненській області Краська М.В.
23 січня 2013 року проведене чергове засідання спільної консультаційно-експертної ради при відділенні Національної служби посередництва і примирення в Рівненській області. В засіданні ради прийняли участь представники відділення НСПП в Рівненській області, Федерації професійних спілок Рівненської області, Об’єднання організацій роботодавців Рівненської області, які є її членами на постійній основі, заступник начальника Головного управління праці та соціального захисту населення Рівненської облдержадміністрації.
Під час свого мною відмічено, що на даний час виникла нагальна потреба подальшого удосконалення системи партнерських взаємовідносин зі сторонами соціального діалогу з метою сприяння поліпшенню стану соціально-трудових відносин та запобігання виникненню колективних трудових спорів.
Голова Федерації професійних спілок Рівненської області М.Сірук зазначив, що досвід Рівненської області щодо створення консультаційно-експертної ради є передовим для всієї країні. Адже лише спільними зусиллями можна захистити „людину праці”.
Голова Об’єднання організацій роботодавців Рівненської області В.Боярчук підтримав вищевказане і відмітив, що консультаційно-експертна рада відкрита для всіх соціальних партнерів. На засіданнях ради будуть вироблятися спільні заходи та проводитиметься пошук рішень, які дадуть змогу забезпечувати конструктивний діалог між роботодавцем та найманими працівниками при виникненні спірних питань між ними.
На засіданні консультаційно-експертної ради було затверджено план роботи на І квартал 2013 року.
Основними напрямками роботи ради у першому кварталі передбачається:
- організація навчання представників сторін соціально-трудових відносин порядку і правилам проведення примирно-переговорних процедур, яке включає роз’яснення сторонам соціально-трудових відносин вимог Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)”, що дозволило б попереджати порушення чинного законодавства та запобігти настанню негативних наслідків таких порушень.
- проведення виїзних засідань ради в райони області, на підприємства, в установи, організації області де мають місце випадки дестабілізації стану соціально-трудових відносин.
- проведення оперативних засідань ради з метою координації дій по сприянню усуненню чинників дестабілізації стану соціально-трудових відносин на підприємствах, в установах організаціях області.
Учасники спільної консультаційно-експертної ради впевнені, що нові форми взаємодії органів державної влади, профспілок, роботодавців з відділенням НСПП із створенням даного спільного дорадчого органу принесуть плідні результати в питаннях поліпшення стану соціально-трудових відносин на території області.
Категорія: Взаємодія відділення НСПП | Переглядів: 309 | Додав: nspp
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
© Відділення Національної служби посередництва і примирення в Рівненській області, Передрук матеріалів за умови посилання на nspp-rivne.ucoz.ua © 2018